WROĆ DO BLOGA

logo foresail
Najlepsze miejsca do snorkowania i nurkowania w Chorwacji. Snorkeling dla każdego. Cały wybór miejsc o znakomitej widoczności.
03 lutego 2020

Nurkowanie i snorkeling w Chorwacji

Chorwacja to wymarzone miejsce dla nurków i nie tylko. Fani snorkelingu znajdą również coś dla siebie. Dalmacja obfituje w podwodne atrakcje takie jak ściany, groty, wraki statków i samolotów a także morskie rośliny i stworzenia.Opowiemy wam trochę o poszczególnych miejscach, które odwiedzamy podczas naszych rejsów. Bo to co pięknie w Chorwacji znajduje się również pod wodą.Zaczniemy od okolic Szybenika, a później trochę w stronę północną jak i południową.

Pamiętajcie jednak, można nurkować tylko z pozwoleniem, które wydaje Chorwacja Federacja Nurkowa. Są dwa rodzaje pozwoleń, Nurkowanie pod opieką centrum nurkowego, lub nurkowanie nienadzorowane, które jest 20 razy droższe. Pamiętajcie, nurkowanie jest zabronione w portach, przy wejściach do portu, w strefie wzmożonego ruchu oraz w obszarach kotwiczenia. Jest wiele miejsc gdzie nurkowanie w Chorwacji jest zabronione lub musi się odbywać pod kontrolą centrów nurkowych. Informację o tych miejscach można uzyskać w Federacji Nurkowej.

Najlepsze miejsca do snorkowania i nurkowania w Chorwacji. Snorkeling dla każdego. Cały wybór miejsc o znakomitej widoczności.

(czerwonym kolorem oznaczone miejsca głównie do nurkowania)

Drevnik Cave - jaskinia przy południowej części wyspy o tej samej nazwie. Wejście do niej znajduje się na 28 metrach. Jest to miejsce dla zaawansowanych nurków, zaleca się nurkowanie w małych grupach gdyż powierzchnia jaskini jest niewielka. Mozna w niej spotkać różne odmiany ryb, ośmiornice i mureny. 

Plicina Sestre -  rafa koralowa znajdująca się na średniej głębokości 10m tak więc atrakcja dla zaawansowanych nurków. Bogata fauna i flora, piękne kolorowe ukwiały i ławice ryb. Bardzo dobra widoczność, świetne miejsce do treningów, bardzo bezpieczne.

Sedlo - nazwa wzięła się od kształtu wyspy – kształt siodła. Skalista wysepka wokół, której znajdziemy wiele pięknych podwodnych widoków.  Miejsce odpowiednie dla nurków jak i dla fanów snorkelingu. Można tu spotkać ryby pawie jak i ryby dalmatyńczyki. Atrakcją nurkowania są skały porośnięte gąbkami i roślinnością w bogatej kolorystyce. Głębokość do 50 m także można zwiedzać do woli.

Hrid Bacvica - idealne miejsce dla fanów fotografii podwodnej. Średnia głębokość  30m także jest to miejsce dla zaawansowanych nurków. Piękna podwodna ściana skalna, porośnięta ukwiałami i gąbkami. Można tu spotkać węgorze i liczne skorupiaki.

Samograd - rafa skalna na średniej głębokości 5 m. Miejsce do nurkowania jak i snorkelingu, dobrze ją widać nawet pływając przy lustrze wody. Nurkowania zaczynają się od ściany pokrytej sieciami rybackimi. Rafa  jak zwykle zachwyca kolorami, tym razem królują odcienie czerwieni i granatu. W tym miejscu należy uważać na prądy.

Kablinac - to niewielki grzbiet skalny, miejsce idealne dla nurków o rożnym poziomie zaawansowania jak i dla fanów snorkelingu. Między wyspą a Kablinac występuje płycizna do 20m głębokości.  W jej obrębie można znaleźć wiele skał, szczelin i grot. Za płycizną znajduje się stok z półkami skalnymi na różnych głębokościach, to już miejsce dla bardziej zaawansowanych.

Francesca da Rimini - wrak 60 metrowego transportowca, który zatonął w 1944 roku. Dokładnie nie znamy powodu zatonięcia, wiadomo natomiast, że przewoził amunicję. Leży na głębokości 52m. Wrak jest bardzo dobrze zachowany. Największa atrakcja wyspy Kaprije, ściąga nurków z całej Europy. Miejsce jedynie dla nurków ze względu na dużą głębokość.

Kaprije - tutaj mamy ściankę, rafę i liczne skały. Miejsc do nurkowania i snorkelingu wokół wyspy jest bardzo wiele. Główną atrakcją są wielkie nawisy ukształtowane przez morze. Na północnej części znajduje się ściana z dwoma tarasami, zaczynają się już od poziomu 8 metrów. Jest to miejsce i dla początkujących i zaawansowanych.

Kakan - Zjawiskowa przestrzeń do nurkowania do max 12m głębokości. Krystaliczna woda pozwala obserwować dno nawet amatorom snorkelingu. Można tu spotkać ławice rybne. Dobre miejsce na pierwsze kroki nawet dla dzieci.

Kablinac - grzbiet nieopodal Tetovisnjak Mali. Pomiędzy wyspą a Kablinac występuje 20 metrowa płycizna. Miejsce i do snorkelingu i do nurkowania. Miejsc pełne skał, szczelin i jaskiń. Na skraju płycizny występuje mały stok dla bardziej zaawansowanych, znajduje się tu kilka półek skalnych i urwisko opadające do 55m.

Kukuljar - na południe od wyspy Murter wznosi się 3 metry nad poziom wody Kukuljar. Na zachodnim brzegu jest dość płytki teren idealny do snorkelingu. Trzeba w tym miejscu uważać na dość silne prądy. Wyspę można w całości opłynąć w 30 minut. Miejsce idealne na nocne nurkowanie. Znajdują się tu liczne ścianki.

Rt. Murteric - również ścianka. Średnie głębokości to 12m, dla nurków o różnym poziomie zaawansowania ale jednak głównie dla nurków. Ściany porośnięte kolorowymi ukwiałami i gąbkami.

Misine - Mała owalna wyspa z nurkowaniami średnio do 12m. Jest to miejsce po kraterze wulkanu podziemnego. Wulkan nieaktywny. Wystaje on ponad poziom morza i opada miejscami nawet do 22m. Dno ma pochodzenie głównie magmowe i jest bardzo zróżnicowane. Nie wykluczone że fani snorkelingu znaleźli by coś dla siebie ale raczej jest to miejsce dla nurków.

Opat - jest to teren należący do Parku Narodowego. Nurkowanie wzdłuż ściany do głębokości 40m.Tylko dla zaawansowanych nurków, należy jednak uważać na silne prądy.

Kasela - teren również należący do Parku Narodowego. Występują tu częste ruchy tektoniczne, które uformowały skalne iglice, które wyrastają z 40m aż pod powierzchnię wody.

Klobucar - skalista ścianka na średniej głębokości 12m. Miejsce ciekawe i kolorowe. Nadaje się dla początkujących nurków.

Arta Vala - duża przestrzeń do nurkowania i snorkelingu. Średnia głębokość zaledwie 8m. Krystaliczna woda pozwala na obserwację dna i występujących tutaj ławic ryb.

Mala Mare - inaczej Mali Plavnik lub Mala Panitula, Bardzo ciekawa i rozległa ścianka, natomiast podróż od brzegu w to miejsce jest dosyć długa. Ścianka porośnięta koralowcami i gąbkami, wygląda trochę jak rafa. W ścianie znajduje się pionowy otwór, do którego można wpłynąć. To właśnie sprawia, że jest to jedno z atrakcyjniejszych miejsc.

Piskera - ścianka w Parku Narodowym, tak już kolejna. Równie piękna i kolorowa. Głębokość 18m, jednak nie występują tutaj prądy także jest to bezpieczne nurkowanie.

Rasip - wyspa z bogatą linią brzegową, przy której na początku jest płytko, jednak na głębszym obszarze czeka nas dopiero coś wyjątkowego, rafa. Bardzo często napotyka się tutaj węgorze i rozgwiazdy.

Kamicici - średnia głębokość 18m. Kolejna ścianka, która zachwyci nurka. Bogata fauna i flora, ławice ryb morskich i węgorze. Bezpieczne nurkowanie gdyż nie występują tu prądy.

Dambacher reef - wysepka koło Dinarici. Miejsce bardzo różnorodne i kolorowe, piękna rafa na głębokości średnio 18m. Wiele szczelin i małych jaskiń.

Dinarici - rafa, której szczyt znajduje się na głębokości 1,2m także idealne miejsce do snorkelingu. Średnio głębokość to 15m jednak są też miejsca gdzie głębokość dochodzi do 55m. Przepiękne ścianki i szczeliny porośnięte koralowcami.

Mrtovac - stroma skalista ściana sięgająca aż 85m głębokości. Przyciąga nurków specjalizujących się w dużych głębokościach, z pewnością przyda się latarka.

Teta Sara - mały drewniany statek, a raczej jego wrak leżący na głębokości do 20m. Mały bo zaledwie 15m  stateczek zatonął w 2010 roku. Przy dobrej widoczności można go zobaczyć podczas snorkelingu.

Sika Kamenar - ściana schodząca na głębokość do 65m jednak ciekawe elementy można już zobaczyć na 20m. Skały porasta w większości roślinność podwodna. Miejsce dla zaawansowanych nurków.

Gangaro Mio - zatoka zwana domem koników morskich, można je tutaj spotkać właściwie za każdym razem. Znajduje się tutaj mała rafa przy której możemy zobaczyć nawet płaszczki. Głębokość do 45m.

Gangaro Nord - północne wybrzeże wyspy o tej samej nazwie. Głębokość do 36m i też liczne koniki morskie jak i w zatoce Mio. Widoczność jest tutaj dużo mniejsza, nawet 5m.

Oklujc - wyspa w kształcie fasolki, po której południowej stronie mamy ściankę. Ścianka pokryta starymi łańcuchami kotwicznymi oraz sieciami rybackimi. Bardzo dobra widoczność sprzyja obserwowaniu morskiej flory i fauny.

Mrtovac - kolejna ścianka sięgająca 85m głębokości, bardzo stroma. Ścianę obrasta roślinność morska. W tym miejscu przyda się latarka gdyż na tej głębokości już mało co widać. Miejsce głównie dla zaawansowanych.

Najlepsze miejsca do snorkowania i nurkowania w Chorwacji. Snorkeling dla każdego. Cały wybór miejsc o znakomitej widoczności.

Gr. Misi West - szczątki wraku, rozrzucone na piaszczystym dnie. Można tu zobaczyć bardzo dobrze zachowany ster, ale nic poza tym Średnia głębokość 15m. Miejsce dla zaawansowanych, trzeba uważać na prądy morskie,

Mana - średnia głębokość 18m.  Kolejna ścianka jednak bardzo bogato obrośnięta. Przeważają tu kolory żółty i pomarańczowy, świetne miejsce do  fotografowania. Brak prądów.

Kosara Lighthouse - wyspa o tej samej nazwie położona jest na południe od Pasman. W 1996 burza zniszczyła latarnię i teraz można oglądać ją na dnie morza. Głębokości od 8 do 12m. Na płyciźnie występuje wiele skał będących schronieniem różnorakich stworzeń.  Znajdziemy też tutaj ścianę która schodzi do głębokości 30m a na dnie rafę koralową.

Borovnik - wyspa ta dookoła ma potężne podwodne ścianki sięgające do 40 m głębokości. Dookoła znajduje się wiele skał i głazów porośniętych piękną podwodną roślinnością i koralowcami. Można tu spotkać, węgorze, mureny i rozgwiazdy.

Balun - to wyspa, która należy do Parku Narodowego. Z jednej strony wyspy jest łagodna ściana, a z drugiej pionowa. Ta druga wg nurków jest bardziej ciekawa. Średnia głębokość to 30m. Bardzo dobra widoczność i mała ilość nurków.

Babuljasi Veliki - wyspa na wschód od wyspy Zuk. Na południu Wyspy opadająca ściana na głębokość do 60 m. Natomiast od strony zachodniej liczne grotki i jaskinie na głębokości już nawet 5m. Warto mieć ze sobą latarkę.

Babuljasi Mali - mała siostra poprzedniej wyspy znajdująca się nieopodal. Dla fanów snorkelingu i mniej doświadczonych nurków polecamy pływanie wzdłuż zbocza gdzie ciekawe rzeczy można już zobaczyć na głębokości 3m. Zachodnia część jest dla bardziej zaawansowanych. Nurkujemy tu na większych głębokościach. Można tu spotkać rekiny, węgorze i ośmiornice.

Sestrica Mala - średnia głębokość 10m Ścianka porośnięta gąbkami i ukwiałami. Doskonałe miejsce do nurkowania z dziećmi jak i dla osób uprawiających snorkeling. Często odwiedzane przez nocnych nurków.

Mali Garmenjak - ścianka dla doświadczonych nurków. 40m głębokości i ścianka porośnięta bogatą roślinnością, w której swoje schronienie mają rybki morskie. Trzeba uważać na prądy morskie.

Garmenjak Veli - mała wyspa będąca częścią Parku Narodowego. Polecamy szczególnie zachodnie jej wybrzeże. Żółte gorgonie osiągają tutaj nawet metr wysokości. Teren jest bardzo różnorodny. Na 50m spoczywa wrak małego kutra a dalej na południe napotkamy kanion pełen jaskiń i szczelin. 

Sika Lavdara - ścianka opadająca na głębokość 60m. Miejsce to upodobały sobie ślimaki morskie. Pamiętajcie o oświetleniu i uważajcie na prądy morskie.

Dokowiec - niedaleko wyspy Dugi Otok  na głębokościach od 18-41m spoczywa dok. Wrak pływającego doku, który kiedyś unosił statki nad poziom wody. Do wraku od powierzchni wody biegnie lina. Niestety jest to konstrukcja częściowo drewniana więc z roku na rok wygląda coraz gorzej.

Tukoscak - średnio 7m głębokości. Ścianka bardzo ładnie porośnięta. Miejsce dla mniej doświadczonych, dzieci i fanów snorkelingu.

Sika Bisage - średnio 18m głębokości, Dno pokrywają pozostałości łodzi, szczątki, deski, rury, wszystko obrośnięte ciekawą roślinnością. Stanowią dom dla żyjących tu ryb morskich.

Rt. Parda - jest to rafa umiejscowiona dość płytko bo średnio na 9m. Można tu spotkać duże okazy ryb. Miejsc dobre na pierwsze kroki w nurkowaniu dla dzieci.

Punta Japlenicka - ścianka opadająca na głębokość 30m. Mimo braku prądów jest to miejsce raczej dla zaawansowanych nurków. Zaleca się wziąć oświetlenie.

Brbiscica cave - Jaskinia, szczelina którą widać nad poziomem wody. Jest dość jasna więc nie potrzebne jest oświetlenie. Szeroka na 4m a głęboka na 30m. Znajduje się tutaj wiele skamielin małych żyjątek i dużych. Idealne dla pływających  z rurką jak i nurków. Warto odwiedzić ją w nocy.

Osljak - dno pokryte kamieniami a najciekawsze ścianki znajdują się od jej południowej strony. Jest to wyspa, którą upodobały sobie płaszczki.

Rivanjski kanal - jedna z najpiękniejszych raf, mieszka tu wiele gatunków zwierząt. Przeważa kolor niebieski i fioletowy, przy nurkowaniach trzeba uważać na prądy morskie.

Rava - ścianka sięgająca do 50m głębokości. Miejsce polecane do odwiedzenia szczególnie nocą. Bogata roślinność morska oraz często występujące ławice ryb. Można tu spotkać ślimaki morskie.

Meżanj - to wyspa koło której mamy mnogość jaskiń i raf. Wpływamy do jaskini na 25m, a wypływamy na 40m przy samej  rafie. 

Skarda - bardzo skalista ściana na średniej głębokości 9m. Miejsce dla nurków jednak z niezbyt dużym doświadczeniem. Można tu spotkać piękne ukwiały i gąbki.

Ledenik - wrak statku transportowego. Dosyć młody bo zatonął na początku XXI wieku. Można go zwiedzić niemal w całości. Bardzo dobrze zachowany. Wokół leży dużo różnych akcesoriów. Leży na 25m.

Brsćak - ścianka wychodząca nad taflę wody. Jest to miejsce bardzo ubogie w faunę  florę jednak dosyć głębokie. Dla bardziej zaawansowanych nurków. Występują tu prądy morskie.

Lagnici -  około 100 m od wybrzeża można tutaj znaleźć rozliczne płycizny o głębokości 3-4m. Miejsc znajduje się koło Mali, Veli Lagan. Można znaleźć tutaj rafę a na skraju urwisko, które kończy się na 40m głębokości. Na  ściance znajdziemy wiele otworów i jaskiń.

MFP 963, MFP 625 - dwa wraki znajdujące się od siebie zaledwie 3 mile. Jeden z nich zatonął w 1944 roku. Wraki są w bardzo dobrym stanie, w jednym z nich można znaleźć dziurę po torpedzie. Wokół rozrzucone liczne akcesoria i amunicja. Spoczywają na głębokości 50m odwrócone pokładem do dołu.

Vodenjak - średnia głębokość to 30m ale ścianka sięga prawie 80m. Duże głębokości jedynie dla zaawansowanych nurków, zalecane oświetlenie.

Katedrala - skalista ścianka sięgająca do 45m głębokości. W ściance znajduje się ciekawa jaskinia, która jest domem dla żyjących tu ryb.

Veli Brusnjak - bezludna wyspa wokół której znajdziemy dużo miejsc do nurkowania o średniej głębokości 15m. Bardzo bogata roślinność, kolorowe miejsce. Dno piaszczyste z porozrzucanymi kawałkami amfor.

Najlepsze miejsca do snorkowania i nurkowania w Chorwacji. Snorkeling dla każdego. Cały wybór miejsc o znakomitej widoczności.

A teraz trochę na południe od Szybenika

Smokvica - niewielka wyspa dookoła której są ścianki podwodne. W ściankach pęknięcia i jaskinie. Doskonałe schronienie dla homarów, których jest tu dość dużo. Ścianki porośnięte przez kolorowe gąbki i ukwiały. Dno piaszczyste a głębokość do 30 m, trzeba uważać na prądy.

Grbavac - największą atrakcją jest wąwóz pełen jaskiń i szczelin. Można zobaczyć również rafę która sięga do 5 m pod poziom wody oraz wrak statku towarowego.

Anchor Dive - rafa na małej głębokości natomiast bardzo kolorowa. Zamieszkuje tu wiele gatunków różnych morskich stworzeń. Znajduje się blisko od brzegu i nie ma tu prądów morskich.

Mala Smokvica - ścianka i jednocześnie piaszczyste dno, podobnie jak na Smokvicy. Głębokość dochodzi do 40 m, tak więc dla bardziej zaawansowanych.

Alain`s Cliff - nurkowie zazwyczaj schodzą na głębokość 20-40m. Jednak klif sięga aż 65m głębokości. Cechuje się dużą widocznością, ponoć czasami z powierzchni można dojrzeć dno. Występują tu sporadycznie prądy morskie. Miejsce cechuje się piękną fauną i florą. Można tu spotkać ośmiornice, rozgwiazdy, langusty. Jest to jedno z najbardziej znanych miejsc do nurkowania.

Mulo - stroma ścianka sięgająca 50m głębokości i towarzyszącej jej prądy powodują że jest to miejsce dla zaawansowanych nurków. Doskonałe miejsce do treningów głębokościowych.

Gorgonia Cliff - znajduje się wokół wysepki Smokvica Vela, na południowo wschodniej części zaczynamy od 5m. Następnie pojawia się uskok do 15m. Kawałek dalej mamy już klif na głębokość 60m. Występują tu bardzo duże okazy ryb.

Planka - kolejna ścianka która sięga do głębokości 80m. Występują tu silne prądy morskie więc trzeba bardzo uważać. 

Blue Lagoon - zjawiskowa przestrzeń do nurkowania do głębokości 10m. Krystalicznie czysta i błękitna woda sprzyja snorkowaniu i nurkowaniu. Miejsce nadaje  się również dla dzieci.

Duba - jest to wrak statku handlowego, niemieckiego. Spoczywa on na głębokości 50m.  Nieopodal znajduje się piękna rafa. Należy uważać na prądy morskie.

Pajo - zatopiony celowo kuter rybacki stał się atrakcją dla nurków. Leży na dość niewielkiej głębokości 20m także jest dostępny nawet dla mało doświadczonych nurków.

Ribolovac - jeden z największych wraków statków rybackich w tej okolicy. Jeżeli można o wraku powiedzieć że jest piękny, to tak ten właśnie jest. Jego długość to 29m, leży na głębokości 28 m.

Senjska - jaskinia do której można wpłynąć tylko wąskim tunelem. Głębokość to 25m. Wewnątrz znajduje się komora, która daje możliwość odpoczynku. Do jaskini wpada światło słoneczne co daje niesamowity efekt.

Mrduja - kolejny wrak kutra rybackiego. Wrak jest w bardzo dobrym stanie i w większości nienaruszony.  Trzeba uważać na prądy morskie.

Piramide - skały na dnie przypominają piramidy, stąd nazwa tego miejsca. Średnia głębokość to 25m. Bardzo ciekawe miejsce nurkowe.

Galerija - zatoka Livka na południu wyspy Solta. Jedna z najpiękniejszych raf Adriatyku. Urwisko skalne opada na głębokość 50m, jaskinia Galerija znajduje się na głębokości 35m. Nazwa taka dlatego, że jest to miejsce zjawiskowe.

Cape Kobila - rafa nieopodal wyspy Brac. Maksymalna głębokość to 60m. Ale najciekawsze elementy rafy znajdują cie na 20-40m.

Lucice - jaskinia z dwoma wejściami, dostępna również z brzegu. Wejścia są na głębokości 3 i 4m. Jaskinia jest bardzo duża, od 25 do 45m szerokości. Dociera tam światło jednak warto wziąć latarki.

Babica Stine - rafa przy plaży Zlatni Rat na wyspie Brac. Już na głębokości 5-8m można podziwiać pozostałości rzymskiej willi. Rafa uznawana za jedną z piękniejszych na Adriatyku, Posiada liczne jaskinie i szczeliny.

Golubinja Spilja - na południe od wyspy Brac, średnia głębokość 8m. Piękna rafa i duża ilość skał usytuowana na piaszczystym dnie. Bardzo kontrastowe połączenie. Nie występują tu prądy morskie.

Najlepsze miejsca do snorkowania i nurkowania w Chorwacji. Snorkeling dla każdego. Cały wybór miejsc o znakomitej widoczności.

Zala luka - między Wyspami Brac i Hwar znajduje się ściana, która schodzi na głębokośc 65m. Jest  to dosyć ruchliwe miejsce więc osoby nurkujące proszone są o ostrożność.

Rt Kabal - na 5m znajduje się tunel, który jest wejściem na ściankę. Tunel kończy się na głębokości 14 m. Tunel jest ciemny gdyż nie dochodzą tam promienie słoneczne, warto wziąć latarkę.

Polegrin - Wrak starożytnego greckiego statku towarowego. Ciężko jest go znaleźć gdyż jest dość głęboko. Wokół wraku leżą porozrzucane resztki amfor. Należy zaopatrzyć się w latarkę.

Vela Garska - dostępna również z brzegu. Jaskinia do której można wpłynąć już na głębokości 5m. Tunel ma jakieś 20m  a swój początek ma na 70m rafie. Idealne miejsce do nurkowania.

Stambedar - ścianki, skały i liczne pęknięcia będące domem dla zwierząt morskich. Jeżeli masz dużo szczęścia, można tu spotkać ławice dorad. Duża głębokość więc dla bardziej zaawansowanych.

Campanella - na zachód od Veli Vodnjak znajduje się „dzwonnica”. Jest to podwodna skała sięgająca od głębokości 60m do zaledwie 13m. Należy uważać na silne prądy morskie.

Vodnjak - mała wysepka z kilkoma ciekawymi miejscami do nurkowania. Wiele ciekawych skał i głazów jak również kanion. Głębokości do 21m a średnio 9m.

Medvedina Spilja - średnia głębokość to 5m. To wąska jaskinia ale aż 160m. Ze względu na to iż jest tutaj wąsko i dość głęboko miejsce to jest przeznaczone dla bardziej zaawansowanych nurków.

Ursus - włoski holownik, który zatonął 1941 roku. Okręt ma 35 metrów długości. Zanim zatonął spłonął ale jest to nadal ciekawe miejsce do nurkowania. Wrak leży na głębokości około 60m.

Fortunal - miejsce znajduje się na północ od wyspy Vis. Ze względu na błąd nawigacji mała rybacka łódka zatonęła. Osiadał na skraju skalnej półki w stanie niemalże nienaruszonym. Znajdziecie ją na głębokości 50m, obok znajduje się bardzo ciekawa jaskinia.

Zid - rafy i jaskinie na głębokości średnio 15m. Przeważają płytsze miejsca jednak kilka głębszych szczelin również można znaleźć. Liczne skały i formacje porośnięte gąbkami i ukwiałami.

Reef Seget - rafa koralowa przy wyspie Vis to nie jedyne miejsce w tej okolicy natomiast na pewno najpiękniejsze. Rafa zaczyna się na poziomie 10m a schodzi nawet do 80m głębokości.

Kamik - skała na zachód od wyspy Vis. Wystaje nad wodę na ponad 2 m wysokości. Nurkujemy tuta\j w kanionie gdzie na 30m głębokości znajduje się jaskinia.

Teti - jest to wrak starego włoskiego statku. Średnia głębokość to 8m. Z Nieznany dotąd przyczyn statek zatonął w 1930 roku. Przez dłuższy czas wrak trzymał się na mieliźnie ale  po jakimś czasie zatonął. Zachował się w całkiem dobrym stanie.

Vassilios T. - wrak greckiego parowca, który wskutek kolizji zatonął 1 1939 roku. 104M długości i  15m szerokości. Pierwsze elementy można znaleźć na 18m. Głębiej pozostałości z drewnianej konstrukcji, która znika zbiegiem lat.

B-17 G - wrak samolotu spoczywa na piasku na głębokości  poniżej 70m. Jest bardzo dobrze zachowany. Wewnątrz można zobaczyć siedzenia i panel sterowania.

Green Cave - znajduje się na południu wyspy Ravnik. Grota świeci na zielono ze względu na wąską szczelinę, przez którą przeciskają się promienie słoneczne. Duża jaskinia na głębokości 5-8m.

Brioni - 68m parowiec zbudowany w 1909 roku. Rozbił się o wyspę raVnik podczas sztormu w 1930 roku. Wrak spoczywa na 45-60m głębokości. Jest zachowany w bardo dobrym stanie, można zwiedzać jego kabiny.

Armed Brig - statek a raczej wrak statku o drewnianej konstrukcji. Zbudowany w XVIII wieku. Nie znamy przyczyny zatonięcia ani nawet jego  nazwy. Ze statku nie zostało zbyt wiele, jedynie działa które stoją w takiej samej pozycji i miejscu jak stały na statku.

B-24 Liberator - amerykański samolot bombowy. Zestrzelony w 1944 roku. Spoczywa na głębokości 40m. Odnaleziony dopiero w 2010 roku.

Atrakcja na miarę naszych czasów - połączenie pasji do nurkowania ze sztuką. Podwodna droga krzyżowa w Trogirze. Nieopodal tej miejscowości zatopiono 50 rzeźb na głębokości od 4 do 9 m.Jelinak, tak nazywa się to miejsce. W dalszym etapie droga krzyżowa zostanie oświetlona aby móc nurkować tam również w nocy. 

Ze wszystkich wysp do snorkowania najbardziej polecam Vis, jest to moja ulubiona wyspa. Plaża Stiniva jest uważana za najlepsze miejsce do snorkowania. Będąc w okolicy koniecznie trzeba popłynąć na Biševo i zobaczyć błękitną jaskinię. Znajdziemy tu również morskie tunele, które kiedyś służyły do ukrywania okrętów wojennych.Na wyspie Hvar natomiast warto się udać w rejon Zawali, zachwyca on zarówno nad wodą jak i pod jej lustrem.W poszukiwaniu wraków dostępnych podczas nurkowania z rurką natrafiliśmy na znakomicie zachowany okaz. Niedaleko Veli Rat osiadł na mieliźnie włoski frachtowiec statek towarowy Michele, leży na głębokości 5-6m a jego elementy wystają nad lustro wody. Miał 72m długości i 10m szerokości. Nie małą atrakcją chociaż bardziej „nadwodną” są bunkry, schrony czy jak kto zwał. Chodzi o miejsca gdzie były ukrywane łodzie podwodne, jest ich dość sporo w Chorwacji, moje ulubione znajdują się na wyspie Dugi Otok oraz Vis.

Na koniec już przypominam, wybierając się czy to na zwiedzanie, nurkowanie czy snorkeling, pamiętajmy nie tylko o przepisach. Chrońmy przyrodę, dbajmy o nią, nie zakłócajmy spokoju żyjących tam stworzeń. Cieszmy się pięknymi widokami i starajmy się aby z roku na rok były coraz piękniejsza a nie zanikały.

 

Ahoj przygodo:)

Najlepsze miejsca do snorkowania i nurkowania w Chorwacji. Snorkeling dla każdego. Cały wybór miejsc o znakomitej widoczności.

ForeSail d.o.o.

Stjepana Radića 41

22 000 Šibenik

NIP 21906450076

logo foresail

To się przyda

Co zabrać na rejs

Pogoda

Nurkowanie

Wędkarstwo

Na skróty